کسب و کار موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟

کسب و کار موفق هدف عالی تمام افرادی است که در عرصه تجارت فعالیت می­‌کنند. همه روزه تجار جدیدی وارد میدان کسب و کار می­‌شوند و تمامی آنها به دنبال رشد و پیشرفت و ارتقا جایگاه خود در بازار هستند. البته تمامی مشاغل و کسب و کارها در طی زمان با رونق اقتصادی مواجه نمی­‌شوند. آنچه بعد از صرف زمان و هزینه­‌های گزاف، عاید برخی از صاحبان مشاغل می­‌شود با چشم‌اندازی که بر اساس آن شروع به کار نموده­‌اند، تفاوت اساسی خواهد داشت.

با کمی تامل در ویژگی­‌های نمونه­‌های کسب و کار موفق، مشخص می­‌شود که تمامی آنها از اصول و قواعد مشخصی پیروی می‌کنند. البته این امر به این معنی نیست که برای رسیدن به موفقیت، تمام کسب و کارها باید مسیر واحدی را طی نمایند. بلکه اصول واحدی وجود دارد که به شیوه­‌های مختلف توسط مدیران و صاحبان کسب و کارها تفسیر می‌شوند. به عبارت دقیق­‌تر برای رسیدن به هدف می­‌توان از مسیرهای مختلفی عبور نمود. انتخاب مسیر درست توسط مدیر و رهبر صورت می­‌گیرد. چنانچه در طول مسیر قواعد مشخص شده به دقت رعایت شود و انحرافی صورت نگیرد، تمام راه­‌ها به مقصد خواهند رسید.

متخصصان پس از بررسی و تحلیل کسب و کارهایی که از لحظه اول رشد مثبت ثبت نموده­‌اند، 10 مشخصه‌ی مشترک کسب و کارهای موفق را استخراج کرده­‌اند که در ادامه آن‌ها را خواهید خواند.

1. کسب و کار موفق، تعریف دقیق و روشنی از ویژن یا چشم انداز ارائه می­‌کند.

یک کسب و کار موفق تعریف دقیقی از چشم انداز خویش در آینده ارائه می­‌کند. واضح است که عدم برخورداری از چشم‌انداز و دورنمای دقیق برای کسب و کار، سبب سردرگمی و انحراف از مسیر درست خواهد شد. مشخص نمودن جایگاه مورد انتظار کسب و کار در پایان یک بازه زمانی مشخص، ضامن موفقیت کسب و کار است.

کسب و کار موفق

2. کسب و کار موفق برنامه تجاری دقیقی برای فعالیت­‌های خود تعریف می­‌کند.

کسب و کارهای موفق برنامه تجاری یا business plan مشخص و دقیقی در دستور کار خود دارند. برنامه‌های تجاری، شیوه­‌های دست یافتن به موفقیت را تشریح می‌کنند. تدوین برنامه تجاری راهکار بسیار سودمندی در رسیدن به موفقیت مورد انتظار است. نوشتن اصولی یک برنامه تجاری مستلزم بررسی و مرور تمامی موارد موثر در کسب موفقیت است. بررسی فرضیات بازاریابی، برنامه مالی و عملیاتی و برنامه کارمندان به مدیران کمک می­‌کند که در صورت وجود انحراف در اسرع وقت در جهت اصلاح آن اقدام کنند و دستیابی به هدف­‌های بلند مدت را تسهیل کنند.

موفقیت در کسب و کار

3. یک کسب و کار موفق از اهداف کوتاه مدت قابل اندازه گیری برخوردار است.

صاحبان کسب و کار موفق ضرورت تدوین اهداف کوتاه مدت را به درستی درک می­‌کنند. آن‌ها اقداماتی را که در جهت تدوین اهداف در بازه‌های زمانی سالانه، ماهانه و هفتگی مورد نیاز است را هماهنگ می­‌کنند. تدوین اهداف کوتاه مدت باید در رابطه با ارائه خدمات به مشتریان، رشد و رونق کسب و کار و درآمدهای مورد انتظار باشد.

بیزینس موفق

4. یک کسب و کار موفق،  ساز و کار تقویت و توسعه مهارت­‌های مورد نیاز را فراهم می­‌کند.

پیشرفت و توسعه مهارت­‌های مورد نیاز، ارتقا دانش و سرمایه‌گذاری به موقع ضامن موفقیت کسب و کار می‌­باشد. مدیران برای کسب موفقیت باید برای مواردی مانند افزایش پرسنل و یا در صورت نیاز تعریف کار گروهی برنامه‌ریزی کنند و با صرف هزینه­‌های لازم کسب و کارشان را ارتقا دهند.

5. کسب و کارهای موفق با بازاریابان کاربلد همکاری می­‌کنند. 

استفاده از یک برنامه بازاریابی منسجم که توسط یک متخصص بازاریاب حرفه­‌ای تدوین شده است، رمز موفقیت کسب و کارهای شاخص و موفق است. ارائه خدمات مناسب به مشتریان، تبلیغ دهان به دهان موثری را برای کسب و کارها به دنبال دارد. تبلیغات نقش تعیین کننده­‌ای در رشد و موفقیت کسب و کارها دارند. آن‌ها از مجراهای بازاریابی متفاوتی در رشد و توسعه برند خویش استفاده می­‌کنند

6. یک کسب و کار موفق شناخت درستی از مشتریان خود دارد.

شناخت مشتریان و داشتن آگاهی از نیازمندی­‌های آنان می­‌تواند زمینه را برای کسب موفقیت مهیا کند. اطلاع داشتن از انتظارات مشتریان می‌­تواند مسیر درست بازاریابی را نیز مشخص کند. مدیران کاربلد برای شناخت مشتریان خود وقت و انرژی صرف می­‌کنند و با تحلیل اطلاعات به دست آمده، به جمع‌بندی صحیحی دست می‌یابند و کسب و کار را به سمت و سوی مناسب سوق می­‌دهند.

7. کسب و کارهای موفق آماده ایجاد تغییر در پروسه‌­های خود هستند.

با توجه به سرعت زیاد پیشرفت در جوامع، صاحبان کسب و کار باید به طور مداوم روند فعالیت‌­های خود را مورد ارزیابی قرار دهند. در صورت وجود انحراف تغییرات لازم را در اسرع وقت اعمال کنند. داشتن توانایی تغییر و انطباق با شرایط روز، ضامن برخورداری از یک کسب و کار موفق است.

کسب  وکار برتر

8. کسب و کارهای موفق از توانایی مالی خوبی برخوردار هستند.

راه اندازی کسب و کارها نیازمند صرف هزینه‌های زیادی است. اغلب صاحبان مشاغل به درستی به این امر واقف هستند و پیش‌بینی‌­های لازم را انجام می‌­دهند. عاملی که سبب بروز مشکل برای کسب و کارهای نوظهور می‌­گردد و آن‌ها را از ادامه مسیر باز می­‌دارد، ناتوانی در بازپرداخت مبالغ پیش‌بینی نشده است. برخورداری از پشتوانه مالی قابل قبول برای رونق کسب و کارها ضرورتی انکار ناپذیر است.

10. صاحبان مشاغل به خود ایمان دارند.

راه­‌اندازی یک تجارت جدید با ناهمواری­‌ها و پیچیدگی­‌های زیادی همراه است. این چالش‌ها سبب ایجاد دلسردی در مدیران و صاحبان کسب و کارها می‌شود. صاحبان کسب و کار موفق در تمام طول مسیر به دستیابی به اهداف خود ایمان دارند و دچار یاس نمی­‌شوند. یک کسب و کار موفق نیازمند شور و هیجان مثبت است. برای کسب موفقیت در هر کسب و کاری باید اشتیاق لازم در محیط شغلی وجود داشته باشد. با ایجاد انگیزه امکان دست یافتن به موفقیت و اهداف از پیش تعیین شده افزایش می‌یابد.

بیزینس موفق

پیام بگذارید