حوزه های مرتبط با هیدرولیک و پنوماتیک

هیدرولیک و پنوماتیک دو حوزه مهم در مهندسی مکانیک هستند که به منظور انتقال نیرو و انرژی از یک نقطه به نقطه ای دیگر و همچنین تولید نیروی بسیار بیشتر در عوض بکارگیری نیروی کمتر کاربرد دارند. این ویژگی به دلیل استفاده از ویژگی های تراکم ناپذیری مایعات و گازها (مایعات در هیدرولیک و گازها در پنوماتیک) است که در این سیستم ها بکار می رود و آن ها را برای کاربردهایی که نیاز به قدرت و توان بالا دارند، بسیار مفید می سازد. در سیستم‌های هیدرولیک، عموماً از روغن‌ها به عنوان مایع کاربردی استفاده می‌شود و در سیستم‌های پنوماتیک، هوا به عنوان یک گاز به کار می‌رود. به طور کلی، هیدرولیک و پنوماتیک به دلیل قابلیت افزایش نیرو در حین انتقال و تغییر سریع جهت حرکت، در کاربردهای مختلف مفید هستند.


برای مثال، در ماشین‌های سنگین مانند لیفتراک‌ها یا لودرها، سیستم‌های ترمز هیدرولیکی برای ترمز کردن استفاده می‌شود. همچنین در خطوط تولید، ابزارها و ماشین‌آلات پنوماتیک برای جدا کردن، چرخش، و یا انتقال مواد استفاده می‌شود.

شرکت دانش بنیان پایا هیدرولیک جم

این شرکت از شرکت های زیرمجموعه مرکز نوآوری تکمانو، مرکـز تخصصـی سـاخت قطعات، تجهیزات و مجموعه های هیدرولیکی، ولوهای پیشرفته و انواع مکانیزم های الکترومکانیکی همچون ترانسمیتر، میزهای تست و MOVها است…. بیشتر بخوانید

امکان های تکنولوژی و نوآوری

هیدرولیک پیشرفته

یکی از نوآوری‌های مهم در حوزه هیدرولیک، استفاده از سیستم‌های هیدرولیک پیشرفته است. این سیستم‌ها با استفاده از سنسورهای هیدرولیکی پیشرفته، کنترل الکترونیکی و سیستم‌های هوشمند مانیتورینگ می‌شوند. با استفاده از این نوآوری‌ها، عملکرد و کارایی سیستم‌های هیدرولیک بهبود می‌یابد و مصرف انرژی کاهش می‌یابد.

سیستم‌های کنترل خودرویی

در حوزه خودروسازی، سیستم‌های کنترل خودرویی به عنوان یکی از نوآوری‌های مهم مطرح می‌شوند. این سیستم‌ها شامل استفاده از فناوری‌هایی مانند ABS (سیستم ترمز ضد قفل)، ESC (کنترل پایداری الکترونیکی) و ADAS (سیستم‌های پیشرفته کمک رانندگی) می‌شوند که عملکرد و ایمنی خودروها را بهبود می‌بخشند.

رانندگی خودکار

یکی دیگر از نوآوری‌های مهم در حوزه خودروسازی، رانندگی خودکار است. با استفاده از سیستم‌های هیدرولیک و مکانیکی پیشرفته، خودروهای بی‌سرنشین و خودروهای هوشمند توسعه می‌یابند که امکان رانندگی خودکار را فراهم می‌کنند.

کنترل کننده‌های مکانیکی صنعتی هوشمند

در صنایع مختلف، استفاده از کنترل کننده‌های مکانیکی هوشمند و اتوماسیون صنعتی به عنوان یکی از نوآوری‌های مهم مطرح می‌شود. این کنترل کننده‌ها از سیستم‌های هیدرولیک و مکانیکی پیشرفته استفاده می‌کنند و به منظور افزایش بهره‌وری و کارایی در صنایع مختلف استفاده می‌شوند.