موسسه مشاوره کسب و کار

به اشتراک بگذارید.

موسسه مشاوره ی کسب و کار چیست؟

موسسه مشاوره کسب و کار می‌تواند برای هر مدیر موفق جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. چرا که هر مدیر اجرایی برای داشتن کسب و کار بهتر به سراغ مشاوران متخصص در حوزه‌ی مورد نظر خود رفته تا قبل از شروع انجام کار بر تمامی چالش‌ها و فرصت‌ها آگاهی کامل داشته باشد. پس اهمیت موسسات مشاوره ی کسب و کار در جهت بهبود سلامت بیزینس‌ها و مدیریت کسب و کارها بر هیچ کس پوشیده نیست. در این مطلب به بررسی اولین موسسات مشاوره کسب و کار در دنیا می‌پردازیم.

Arthur D.Little

آرتور دی لیتل، یکی از اساتید دانشگاه MIYT  و بنیان گذار اولین موسسه مشاوره کسب و کار در جهان می‌باشد. این شرکت در سال ۱۸۸۶ در شهر بوستون ماساچوست در ایالات متحده آمریکا تاسیس شد. آرتور دی لیتل فعالیت خود را در زمینه برنامه‌ریزی راهبردی، تحقیق در عملیات و ارائه خدمات مشاوره مدیریتی آغاز نمود. دفتر مرکزی این شرکت در شهر بروکسل بلژیک قرار دارد. همچنین ۳۶ دفتر دیگر این شرکت در سراسر جهان برای ارائه خدمات مشاوره مدیریتی در حال فعالیت هستند.

موسسه کسب وکار

Booz Allen Hamilton

تقریبا سی سال بعد از شرکت آرتور دی لیتل، موسسه مشاوره کسب و کار بوز آلن همیلتون توسط ادوین بوز در سال ۱۹۱۴ تاسیس شد. بعد از پیوستن جیمز آلن و کارل همیلتون به این موسسه، نام  آن به ” بوز آلن همیلتون ” تبدیل شد و اکنون بزرگ‌ترین شرکت مشاوره مدیریت در ایالات متحده است. این شرکت در زمینه سرویس‌های امنیتی، مدیریت فناوری اطلاعات، صنایع دفاعی،مهندسی سیستم، مدیریت تغییرهای سازمانی، مدلسازی و شبیه سازی کامپیوتری، تجزیه و تحلیل اقتصادی، برنامه‌ریزی استراتژیک و مدیریت اطلاعات مشاوره می‌دهد. دفتر شرکت بوز آلن همیلتون در ویرجینیا قرار دارد. این شرکت تقریبا ۹۹ درصد درآمد سالیانه خود را از طریق قراردادهای خود با دولت فدرال آمریکا تامین می‌کند. موسسه مشاوره کسب و کار بوز آلن همیلتون در سال ۲۰۱۲ در جایگاه چهارم شرکت های مشاوره جهان قرار گرفت و هم اکنون بازار آن در بازار بورس نیویورک معامله می‌شود.

Mckinsey & company

در سال ۱۹۲۶ شرکت مکنزی توسط جیمز مکنزی، استاد حسابداری در شیکاگو تاسیس شد. موسسه مشاوره کسب و کار مکنزی معتبرترین شرکت مشاوره مدیریت جهانی است. این شرکت یکی از سخت‌ترین شرایط برای پذیرش کارمند را دارد. همچنین دارای منحصر به فردترین افراد مثل ساندار پیچای مدیرعامل ارشد گوگل، شریل لندبرگ، جیمز گورمن و… می‌باشد. حوزه فعالیتی آن‌ها ارزیابی مدیریتی در بخش‌های دولتی و خصوصی است. مکنزی دارای ۱۲۷ دفتر در بیش از ۶۰ کشور دنیا می‌باشد.

مشاوره کسب وکار

The Boston consulting group

موسسه مشاوره کسب و کار بوستان در سال ۱۹۶۳ توسط بروس دی هندرسون تاسیس شد. دفتر مرکزی آن در بوستون در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. از فعالیت‌های این شرکت می‌توان به ارائه خدمات به شرکت‌های خصوصی و عمومی و دولتی سازمان‌های ناسودبر و دولت اشاره کرد. موسسه مشاوره کسب و کار بوستون دارای ۸۱ دفتر در ۴۵ کشور می‌باشد و دومین شرکت معتبر جهان است. از مشتریان آن می‌توان مایکروسافت، فایزر، گوگل، آی بی ام، امریکن، ایرلاین‌های هواپیمایی، فورد، ایتنا، گروه تاتا، دولت کانادا، دولت فدرال ایالات آمریکا را نام برد.

موسسه کسب وکار

Bain & company

۱۰ سال بعد در سال ۱۹۷۳ آقای بیل بین و اریک کریس و هفت مدیر ارشد، موسسه مشاوره کسب و کار بوستون را ترک کردند و مرکز مشاوره کسب و کار بیل را راه‌اندازی کردند. دفتر مرکزی آن در شهر بوستون ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این شرکت در زمینه برنامه‌ریزی راهبردی به شرکت‌های خصوصی، عمومی، دولتی و… در حال فعالیت می‌باشد و به شرکت‌هایی مانند امریکن اکسپرس، دویچه بانک، آی‌بی، یونی کردیت، هیولت پاکارد، سیتی گروپ، مونسانتو، سیرز، استیپلز، تی جی ایکس، هوم دیپو، تی پی جی کپیتال، وولزی، برگر کینگ و ویپرو خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد.

در حال حاضر موسسات مشاوره کسب و کار بین اند کمپانی، گروه مشاوره بوستون، مکینزی اند کمپانی به عنوان سه شرکت بزرگ مدیریتی در جهان شناخته شده‌اند، که به اختصار به آن‌ها MBB گفته می‌شود.

مشاوره کسب وکار

Deloitte

پس از سه موسسه مشاوره کسب و کار که از آن‌ها به عنوان بهترین موسسات جهان نام بردیم، می‌توان به شرکت مشاوره مدیریت Deloitte اشاره کنیم. این شرکت در زمینه حسابداری و مشاوره به عنوان چهارمین شرکت برتر ارائه خدمات شناخته می‌شود. خدمات مشاوره‌ای آن‌ها به سه بخش استراتژی و عملیات، فناوری و سرمایه انسانی تقسیم می‌شود. این شرکت در سال ۱۸۴۵ توسط ویلیام ولش دیلویت در شهر لندن تاسیس شد. در سال ۱۸۹۰ به ایالات متحده آمریکا گسترش یافت. همچنین به همراه شرکت‌های پرایس واتر هاوس کوپرز، ارنست اند یانگ و کی‌پی‌ام‌جی به‌عنوان یکی از چهار موسسه بزرگ جهان شناخته شد.

Accenture

موسسه مشاوره کسب و کار Accenture از نظر اعتبار در رتبه‌های بالای جهانی قرار دارد و در بعد استراتژیک مشاوره می‌دهد و در سال ۱۹۸۹ تاسیس شد. هم اکنون دفتر مرکزی آن در دوبلین ایرلند قرار دارد و در ۹۶ کشور جهان نیز دارای فعالیت می‌باشد. این شرکت در سال ۲۰۰۱ فعالیت بین‌المللی خود را برای اولین بار در برمودا آغاز کرد. رئیس هیئت مدیره این شرکت ویلیام گیری است. مشتریان این شرکت از شرکت‌های فورچون جهانی ۱۰۰ و فورچون جهانی ۵۰۰ هستند. شرکت accenture در بازار بورس نیویورک و یکی از اجزای تشکیل دهنده شاخص اس اند پی ۵۰۰ می‌باشد.

AlixPartners

این شرکت در سال ۱۹۸۱ تاسیس شد و یکی از بهترین شرکت‌ها در زمینه مشاوره هنگام بحران‌های مالی در جهان می‌باشد. یکی از بهترین سازماندهی‌های مجدد را برای شرکت‌هایی مثل GM، Enron،  و kmart ارائه داده است.

موسسه مشاوره کسب و کار و گسترش این صنعت در سال ۱۹۵۰ در انگلستان با بهره‌گیری از آموخته‌هایی از صنعت مشاوره در ایالات متحده آمریکا شروع شد که باعث حرکت موجی عظیم در حوزه مشاورات تخصصی شد که به دنبال آن تقاضای زیاد مشتریان برای استفاده از این خدمات بود.

مشاوره ی کسب وکار

موسسه مشاوره کسب و کار تک مانو

موسسه مشاوره کسب و کار تک مانو یکی از مراکز دانش بنیان در ایران است. این موسسه، فعالیت خود را به صورت یک مرکز استارتاپی یا مرکز نوآوری آغاز کرد. مرکز نوآوری تک مانو مأموریت دارد تا چـالش تبدیل ایده به محصول را متنـاسب با نیاز مصرف کننده، پویا، پیش‌رونده و تکامل‌پذیر کند. از این رو کسب و کار های مختلف را شکل می‌دهد و آن‌ها را به سوددهی لازم می‌رساند. همچنین این مرکز به استارتاپ ها و کسب و کارهایی که نیاز به راهنمایی یا همکاری برای پیشرفت داشته باشند، مشاوره می‌دهد. همچنین در صورت توافق، برای آن‌ها تیم‌سازی انجام می‌دهد.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

برای بهبود مطالب منتشر شده، دیدگاهتان را برای ما بنویسید.

پسندیدم

نپسندیدم

دیدگاهم را ارسال میکنم

آنچه خواهید خواند

کدام دسته بندی مورد علاقه شماست؟

0 دیدگاه on موسسه مشاوره کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید