فرهنگ سازمانی چیست و چگونه به وجود آمده است؟

فرهنگ سازمانی چیست؟ چه کمکی به سازمان ها می‌کند؟ چگونه فرهنگ سازمانی بر اهداف سازمان تاثیر می‌گذارد؟ انواع رفتارهای سازمانی بر چه اساسی هستند؟

به اشتراک بگذارید.

فرهنگ ‌سازمانی

به جرئت می‌توان گفت که فرهنگ سازمانی یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند یک سازمان یا استارتاپ را به پیشرفت برساند. فرهنگ سازمانی به مجموعه تفکرهایی گفته می‌شود که می‌تواند سازمان را به تحویل برساند. این تفکرها و باورها می‌تواند در اندیشه و رفتارهای افراد، در یک سازمان تأثیر بسیار زیادی بگذارد و آن‌ها را برای شروع یک حرکت جدید با رفتارهای جدید آماده کند. به صورت کلی می‌توان گفت فرهنگ های سازمانی به‌نوعی باور گفته می‌شود که تمامی افراد یک سازمان باهم در رابطه با این باور یا تفکر، اتفاق‌نظر داشته باشند. این باور می‌تواند تمامی افراد این سازمان‌ها را تحت تأثیر قرار دهد و در برخی مواقع می‌تواند آن‌ها را به پسرفت و در برخی مواقع به پیشرفت برساند.

طبق تحقیقات جدید مدیریتی انجام‌شده، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که فرهنگ سازمانی ، می‌تواند به‌عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین پایه‌های مدیریت به‌حساب بیاید. به صورت خلاصه‌تر می‌توانیم بگوییم که وقتی به محیط کاری جدیدی وارد می‌شوید، بعضی از رفتارها و باورها، می‌تواند شما را متعجب کند. درصورتی که این رفتارها برای کارکنان قدیمی این شرکت، بسیار عادی است. اینگونه رفتارها می‌توانند توضیح مختصر و مفید یک فرهنگ قدرتمند در ارگان باشند.

چند مورد از انواع مختلف فرهنگ سازمانی

فرهنگ محیط در یک سازمان و کسب و کار مهم، می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در ثبات آن سازمان داشته باشد. فرهنگ‌های سازمانی در یک سازمان، به مجموعه‌ای از تفکرها و باورها در آن سازمان گفته می‌شود، که سالیان سال است کارکنان این شرکت‌ها با این تفکرها به کار خود ادامه می‌دهند. این باورها شدیدا می‌تواند سازمان را برای رسیدن به هدف‌های خود کمک کند. فرهنگ های ‌سازمانی ، در بسیاری از شرکت‌ها یا سازمان‌ها، به گونه‌های مختلفی وجود دارند. از این گونه‌های مختلف می‌توان به فرهنگ‌های انسان‌محور، رابطه جویانه (که به رابطه اعضای کارمندان یک شرکت باهم کمک بسیار زیادی می‌کند)، سنتی، رقابتی، خودشکوفایی و غیره اشاره کرد. انواع این فرهنگ ها، در بسیاری از سازمان های مختلف وجود دارند و می‌توانند بر الگوی رفتاری افراد با یکدیگر در یک سازمان تأثیر بسیار زیادی بگذارند.

درواقع می‌توان گفت تمامی شرکت‌ها، از فرهنگ های سازمانی مختلفی برخوردار هستند که ریشه این فرهنگ ها از بنیان‌گذاران این ارگان‌ها به وجود آمده است.

فرهنگ سازمان ها
تأثیرات فرهنگ سازمانی

امروزه شرکت‌های بسیار زیادی به وجود آمده‌اند که همگی باهم به رقابت می‌پردازند؛ اما کدام یک از این شرکت‌ها موفق‌تر هستند؟ درمورد این موضوع باید به شما بگویم که شرکت‌هایی که دارای یک نظام سازمانی و فرهنگ سازمانی داخلی هستند، همیشه موفق‌تر از بقیه شرکت‌ها عمل می‌کنند. زیرا این فرهنگ، می‌تواند ثبات بسیار بالایی را در بین کارکنان به وجود بیاورد و همین امر هم می‌تواند باعث رضایت کارکنان و کارفرمایان و رضایت مشتریان از کارکنان باشد. فرهنگ های سازمانی ، می‌توانند به‌عنوان موارد کلیدی یک شرکت، برای رسیدن به موفقیت باشند.

از عواملی که فرهنگ محیطی درون سازمان روی آن تأثیر می‌گذارند، تعهد سازمانی و رضایت شغلی کارکنان است. باید این را هم بدانید که فرهنگ های سازمانی می‌توانند هویت‌های درونی و بیرونی یک سازمان را تعیین کنند. افراد در یک سازمان، می‌توانند به‌صورت یک تیم عمل کنند و در راستای رسیدن به هدف، باهم همکاری کنند و به دیگران احترام بگذارند. افراد یک سازمان با داشتن رفتار سازمانی صحیح، می‌توانند ارزش‌های اصلی یک سازمان را مشخص کنند و این موضوع می‌تواند در مشتریان و جذب آن‌ها تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.

ویژگی‌های بارز فرهنگ سازمانی

معمولاً هر سازمانی دارای ساختار سازمانی متفاوتی است. فرهنگ های سازمانی ، ویژگی‌های مختلفی دارند. این ویژگی‌های بارز که در هر سازمان و شرکت وجود دارد، می‌توانند نشان‌دهنده‌ی اهمیت بسیار زیاد این فرهنگ در بسیاری از سازمان‌ها باشد. در یک سازمان با ساختار سازمانی غنی، ویژگی‌هایی مانند خلاقیت فردی، ریسک پذیری بسیار بالا، رهبری، یکپارچگی، حمایت از طرف مدیریت، داشتن کنترل، ایجاد هویت، به وجود آمدن سیستم پاداش و غیره دیده می‌شود. (خصوصیاتی که رهبر استارتاپ باید داشته باشد.) این شرکت‌ها یا سازمان‌ها، می‌توانند با داشتن فرهنگ سازمانی صحیح، مسیر خود را به‌صورت مشخص و همواری طی کنند و برای رسیدن به هدف خود، هر مانعی که سر راهشان باشد را بردارد. می‌توانند با نظامی که در بین کارمندان و کارکنان یک سازمان به وجود می‌آورند، می‌توانند هماهنگی چشمگیری را بین آن‌ها ایجاد کنند و تأثیر بسیار زیادی در روابط آن‌ها داشته باشند.

چگونگی به وجود آمدن یک فرهنگ سازمانی

به‌صورت کلی، باید بگویم که فرهنگ سازمانی ، از همان ابتدا که یک شرکت شروع به فعالیت می‌کند، پدیدار خواهد شد. یک شرکت در ابتدای کار، از تعدادی کارکنان به وجود می‌آید که این کارکنان از همان ابتدا تلاش بسیار زیادی برای شکل‌گیری این سازمان می‌کنند. بعد به مرور قانون‌ها و مزایایی به این سازمان اضافه خواهد شد که هرکدام از این مزایا، می‌توانند به‌عنوان یک فرهنگ در یک سازمان به‌حساب بیایند. اما کسانی که تأثیر بسیار زیادی را در به وجود آمدن این عادت‌های سازمانی دارند، مدیران و بنیان‌گذاران شرکت‌ها هستند. شما می‌دانید که فرهنگ های سازمانی به معنی باورهای کارکنان یک سازمان است که تمامی کارکنان درباره آن باهم اتفاق‌نظر دارند. بنیان‌گذاران، جزء اولین کسانی هستند که این باورها را شکل می‌دهند و آن‌ها را در بین کارکنان جا می‌اندازد. 

به جرئت می‌توان گفت که فرهنگ سازمانی ، تأثیر بسیار زیادی در پیشرفت یک شرکت دارد و کمک بسیار زیادی به ایجاد یک نظام قدرتمند یا ثبات در بین کارکنان می‌کند. به عقیده برخی از دانشمندان، فرهنگ سازمانی به‌عنوان یک نظام قدرتمند زنده به‌حساب می‌آیند که باعث می‌شوند مردم قالب‌های رفتاری خود را در عمل آشکار سازند. فرهنگ سازمانی به معنی اندیشیدن، احساس کردن و شیوه ایست که مردم به‌صورت واقعی باهم رفتار می‌کنند.

فرهنگ در سازمان ها

سخن پایانی

فرهنگ سازمانی، یکی از مهم‌ترین اصول رفتار سازمانی به‌حساب می‌آید که ما قطعاً در محل کارمان با آن آشنا شده‌ایم. اگر مدیران و بنیان‌گذاران یک سازمان بتوانند ساختارهای سازمانی متناسب را در سازمان جا بیندازند، می‌توانند بر استحکام رفتاری تمامی کارکنان تأثیر بگذارند و آن را افزایش دهند. این موضوع می‌تواند یک جانشین مطمئن برای مقررات و قانون‌های رسمی باشد.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

برای بهبود مطالب منتشر شده، دیدگاهتان را برای ما بنویسید.

پسندیدم

نپسندیدم

دیدگاهم را ارسال میکنم

آنچه خواهید خواند

کدام دسته بندی مورد علاقه شماست؟

0 دیدگاه on فرهنگ سازمانی چیست و چگونه به وجود آمده است؟

دیدگاهتان را بنویسید