نحوه ثبت برند در ایران

به اشتراک بگذارید.

ثبت برند در ایران

ثبت برند یا نشان تجاری کالا در دنیای تجارت از بنیادی‌ترین و حیاتی‌ترین مراحل معرفی یک محصول با خدمت است. همان‌طور که مطلع هستید امروزه در دنیای کار و تجارت، برندهای بسیاری درحوزه­‌های مختلف فعالیت می­‌کنند. همچنین در بسیاری از مسائلی که روزانه با آن سرکار داریم، اعم از خوراک، پوشاک، لوازم خانگی و شخصی و… انواع متنوعی از برندها دخیل هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید محصولی که به طور مداوم از آن استفاده می­‌کنید، چگونه به ثبت رسیده است. برای درک بهتر این مطلب، در این مقاله سعی داریم ابتدا با تعریف و  مفهوم برندسازی و هدف ایجاد آن آشنا شویم. سپس به طور ویژه چگونگی مراحل ثبت آن را در ایران برای شما شرح دهیم.

برند یا نشان تجاری کالا

تولید کنندگان و صاحبان شرکت­‌های تجاری و غیر تجاری برای عرضه و معرفی محصول یا خدمات خود در بازار، نیازمند یک برند با ارزش و معتبر با ماهیت اجتماعی بالا هستند. درواقع در امر کار و تجارت داشتن برندی مخصوص که وجه تمایز محصولات شما با محصولات مشابه باشد؛ امری مهم و ضروری بشمار می‌­آید. بنابراین برندها همان علامت تجاری یک محصول می‌­باشند. برندها اطلاعاتی را که سبب وجه تمایز آن محصول یا شرکت سازنده با محصولات مشابه در بازار می­‌شود را در اختیار مشتری قرار می‌دهند. آن‌ها یک کالا یا شرکت را خاص و بی نظیر جلوه می‌دهند.

نشان تجاری یک محصول یا خدمات، عنوان قانونی و سمبل شناساندن محصول به مشتری است. لازم به ذکر است که مارک یا نشانه یک محصول حاوی مفاهیم و ویژگی­‌هایی است که مشتری با دیدن یا شنیدن آن به صفات، خصوصیات و وجه تمایز آن پی می‌­برد. ایجاد حس وفاداری و مالکیت در مشتری نسبت به محصول یا خدمات، دارا بودن ویژگی­‌های هیجان انگیز؛ از مهم­‌ترین خصیصه یا وظایف مارک­‌ها یا همان برندها بشمار می­‌آید.

نکته قابل ذکر دیگر راجب مارک یا برندسازی محصول، این است که مارک، برای مشتری به معنای نمادی از کیفیت و پیمان با تولید کننده است. برندسازی برای فروشنده به معنای مزیت رقابتی در بازار، روشی برای خرید و فروش آسان، وسیله‌ای برای سود مالی است.

نکات مهم و قابل توجه در  ثبت نام برند

 • عنوان انتخابی برند نباید تکراری یا شناخته شده باشد.
 • صفات یا اسم­‌های عام به تنهایی قابل ثبت و اجرا نیستند.
 • استفاده از عنوان­‌های ساختگی و خاص.
 • عدم استفاده از عنوان‌­های غیر اسلامی و غیر اخلاقی و مخالف با موازین و شئونات اسلامی.
 • بهره‌­گیری از عنوان­‌های ترکیبی و چند سیلابی.
 • ثبت عنوان به صورت حقوقی و حقیقی همان استفاده از نام یا نام خانوادگی.
 • استفاده از کلمات فارسی یا لاتین و یا ترکیبی از هردو.
 • ممنوعیت استفاده از نشان­‌ها و آرم­‌های دولتی و نشان هلال احمر.
 • عدم استفاده از واژه و کلمات عام.
 • ممنوعیت استفاده از نشان­‌های مخل انتظامات عمومی و منافی عفت.

مراحل ثبت انواع برند در ایران

همان‌طور که پیش­‌تر به آن اشاره کردیم، برند یا مارک، نشانی تجاری از یک محصول یا کسب و کار بشمار می‌­آید.  ثبت برند نیازمند طی مراحلی می­‌باشد. اولین مرحله مورد نیاز برای ثبت لوگو یا مارک انتخاب نام یا علامت تجاری درخور و مناسب حرفه‌­تان می­‌باشد. گام دوم بررسی و اطمینان از عدم استفاده از لوگو و نشان تکراری قبل از ثبت برند می­‌باشد. بعد از انتخاب نام مناسب و استعلام از عدم ثبت قبلی که مهم‌ترین و کلیدی‌­ترین مرحله ثبت لوگو به‌شمار می‌­آید، گام سوم ارائه و تکمیل مدارک لازم جهت ثبت است.  درواقع با مراجعه و ثبت نام در سایت مرکز مالکیت معنوی، اظهارنامه علامت تجاری به جهت تایید حساب کاربری در دفترخانه اسناد رسمی امضا و تکمیل می‌­شود. در نهایت با تکمیل اظهارنامه نتیجه بعد از پانزده روز اعلام می‌­گردد. استفاده از برند آماده نیز می‌تواند بسیاری از مراحل ثبت برند را حذف کند.

بعد از طی مراحل ذکر شده، پرونده شما وارد مرحله چاپ روزنامه می‌­شود. در وهله اول درخواست شما به صورت تایید شده در روزنامه­‌های کثیرالانتشار و رسمی به چاپ می­‌رسد. درصورت مشابه بودن نام یا نشان تجاری افراد دیگر به مدت یک ماه فرصت اعتراض برای آن­ها وجود داشته باشد. اگر بعد از گذشت یک ماه اعتراضی به سازمان گزارش نشد، آگهی دوم با درج شماره ثبت علامت تجاری چاپ می‌شود. سپس همراه با یک وکیل برای اخذ برند انحصاری به اداره مالکیت صنعتی فرستاده می­‌شود ثبت نهایی انجام می‌شود.

تذکر

نکته‌ی حائز اهمیت در ثبت برند مورد نظر این است که اگر در طی مراحل ذکر شده و ارائه مدارک مورد نیاز دقت لازم را نداشته باشید، درخواست شما با دادن فرصت چند روزه از طرف سازمان ذی­ ربط به مرحله اخطار اولیه رفع نقص می­‌رسد. اگر با گذشت زمان ذکر شده به اصلاح مدارک ارائه شده اقدام نکنید، ابتدا اخطار رد درخواست صادر می‌شود. درصورت عدم رسیدگی متاسفانه درخواست شما رد خواهد شد و فرصت ثبت عنوان تجاری خود را از دست خواهید داد.

ثبت برند در ایران

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

ثبت نشان تجاری، به دو صورت حقیقی(شخصی)، حقوقی(شرکتی) صورت می‌­پذیرد.

مدارک لازم ثبت لوگو شخصی (افراد حقیقی)

 • ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی
 • ارائه جواز کسب و پروانه معتبر در حوزه فعالیت مد نظر
 • کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن برند
 • ارائه گواهی امضا از دفتر خانه اسناد رسمی

مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو تجاری شرکتی (اشخاص حقوقی)

 • ارائه مدارک شناسایی مدیر عامل(شناسنامه و کارت ملی)
 • ارائه آگهی تاسیس شرکت با درج موضوع فعالیت و حوزه فعایت برند
 • ارائه مدارک نماینده قانونی یا وکیل شرکت
 • کارت بازرگان در صورت لاتین بودن عنوان تجاری شرکت

مدارک لازم برای ثبت برند

ثبت برند چه مقدار هزینه بر است؟

همان‌طور که مطلع هستید برندسازی و مراحل ثبت آن ملزم به صرف هزینه­ است. برای مثال در روند ثبت نشان تجاری یک شرکت حقیقی یا حقوقی، با ارائه مدارک و طی مراحل ذکر شده، تکمیل و ثبت اظهارنامه با توجه به میزان طبقات متغیر است. هزینه ثبت هر طبقه برای متقاضی حقیقی(شخصی) معادل 240.000 ریال است. هزینه ثبت برای درخواست کننده حقوقی یا شرکتی، چیزی معادل 400.000 ریال برای هر طبقه می­‌باشد.

هزینه دریافتی چاپ آگهی از 238000 تومان، بسته به خصوصیات ظاهری آگهی، شروع می‌­شود. در ادامه بعد از چاپ آگهی هزینه‌­های مربوط به ثبت در سایت، مطابق با تعداد طبقه برای شخص حقیقی و حقوقی از 120 هزار تا 240 هزار تومان با احتساب هزینه طبقه اضافی شروع می‌شود. هزینه های مربوط به چاپ آگهی دوم به عنوان آخرین هزینه، جهت اعلام نشان تجاری همانند چاپ اول از 238 هزار تومان آغاز می‌­شود. علاوه بر این حق التمر وکیل دادگستری به عنوان تحویل گیرنده گواهی ثبت ده ساله و تشکیل پرونده فیزیکی، مبلغ 200 هزار تومان را شامل می‌­شود.

هدف از برندسازی و ثبت آن

همان‌طور که مطلع هستید صاحبان تجارت و کسب و کار برای معرفی محصول یا حرفه خود نیازمند امر برند سازی هستند. این امر، به جهت پیش­‌برد اهداف بازاریابی و موفقیت سازمانی و شرکتی، وجه تمایز محصول یا خدمات و نحوه شناساندن آن به مشتری است. برندسازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لازم به ذکر است که مدیران و صاحبان شرکت، عنوان یا نشان تجاری خود را با اهداف متعددی ثبت می‌­کنند.

یکی از مهم­ترین اهداف و مزیت‌های ثبت نشان تجاری، قانونی شدن لوگو و نشان می‌­باشد. درواقع فروشندگان و مدیران، با استفاده از نشان تجاری خود به طور کاملا قانونی حق مالکیت محصول را بدست می­‌گیرند. قانون با اعطای نام تجاری و حق استعمال آن به فروشنده از وی پشتیبانی و حمایت می‌­کند. قوانین برندینگ از تخطی و سو استفاده اشخاص دیگر جلوگیری به عمل می‌­آورد. به این صورت که برای متخلفان و متقلبان، اعمال خسارت به صاحب لوگو و بر اساس ماده 122 تا 124 قانون اساسی، از سه ماه تا سه سال حبس و مجازات شلاق در نظر گرفته شده است.

هدف دیگر ثبت برند، ایجاد اطمینان و تضمین از اصل بودن محصول به مشتری می‌­باشد. به این صورت که مصرف‌کننده با دیدن لوگوی اختصاصی محصول مورد نظر از اصل و غیرتقلبی بودن کالا مطمئن شود. یکی دیگر از اهداف به ثبت رساندن لوگو یا مارک یک محصول، ایجاد وجه تمایز میان آن و محصولات مشابه موجود در بازار می‌­باشد. درواقع فروشنده با در نظر گرفتن این مهم از نیاز­های مشتری و انتخاب شدن خود از میان رقبای مشابه آگاه می‌­شود. و همواره درجهت افزایش رضایت‌­مندی مشتری گام برمی­دارد. بازاریابی، اعطای حق نمایندگی، ایجاد دارایی و سرمایه، ایجاد اعتماد در موسسات و بانک­‌ها برای گرفتن وام، از دیگر اهداف ثبت لوگوی اختصاصی می­‌باشد.

ثبت برند

جمع بندی و کلام پایانی

همان‌طور که می­‌دانید بسیاری از شرکت­‌ها، مشاغل و کسب و کارها در شاخه­‌های مختلف، نیازمند به معرفی محصول خود هستند. آن‌ها برای معرفی محصول خود به مشتری و به رسمیت شناخته شدن آن توسط خریداران، نیازمند برندسازی و ثبت نشان تجاری خود به شکل کاملا قانونی می‌­باشند. لوگو یا مارک تجاری یک شرکت همان شناسه و شخصیت محصول می­‌باشد. هدف از ثبت برند، بدست آوردن شهرت، اثبات کیفیت، جلب رضایت مشتری و سودآوری می­‌باشد. در این مقاله سعی داشتیم شما را تا‌حدودی با مقوله مهم تشکیل لوگو شرکت­‌های حقیقی و حقوقی آشنا کنیم. همچنین شما را با مراحل، اهداف و هزینه‌­های ملزم برای ثبت آن­ها آشنا کنیم. درنهایت توصیه ما به شما عزیزان در رابطه با ثبت برندهای مختلف تجاری، رعایت اصول و نکات کلیدی این امر در چهارچوب قوانین ذکر شده می­‌باشد.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

برای بهبود مطالب منتشر شده، دیدگاهتان را برای ما بنویسید.

پسندیدم

نپسندیدم

دیدگاهم را ارسال میکنم

آنچه خواهید خواند

کدام دسته بندی مورد علاقه شماست؟

0 دیدگاه on نحوه ثبت برند در ایران

دیدگاهتان را بنویسید