تبلیغات و چند روش کاربردی آن

به اشتراک بگذارید.

مشتری مداری یک راه میانبر برای تبلیغات

تبلیغات در دنیای امروز راهی برای دیده شدن محصول و یا خدمات شما به سایر افراد است. شاید روش‌های مختلفی را برای دیده شدن کسب و کارتان امتحان کرده‌اید و به نتیجه دلخواه نرسیده‌اید. باید به شما بگوییم که مشتری مداری یک راه میانبر برای تبلیغ و دیده شدن است. به این معنا که اگر شما اصول مشتری مداری را رعایت کنید، قطعا کسب و کار شما بهتر دیده می‌شود. تبلیغات دهان به دهان همچنان در دنیای امروز راهی مناسب برای جذب مشتریان وفادار است.

مشتری مداری
مشتری مداری بهترین راه برای فروش محصولات

تبلیغات چیست؟

تبلیغ کردن به معنی انتقال پیام به مخاطبان و آگاه کردن آنان است. در واقع شما ویژگی‌های محصولات خود را در اختیار مخاطب قرار می‌دهید. با استفاده از تبلیغات او را ترغیب به خرید می‌کنید. انجام تبلیغ معمولا از طریق رسانه‌های مختلف از جمله تلویزیون، رادیو، مطبوعات، روزنامه، بیلبورد و به تازگی شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد. شما باید بسته به نوع کار و فعالیت خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید. به طور مثال برای دیده شدن کسب و کارهای نوپا و کوچک از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. برای دیده شدن کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ می‌توانید از تلویزیون کمک بگیرید.

روش های تبلیغات

 انواع تبلیغات برای مشتری مداری

اگر شما صاحب یک سوپرمارکت هستید نیازی نیست آن را به همه جهان نشان دهید. تبلیغات محلی می‌تواند حمایت کافی از کسب و کار شما را به دنبال داشته باشد. اما اگر دارای یک کارخانه بزرگ هستید، باید تمام کشور و یا حتی تمام جهان، آن را ببینند. موفقیت شما به میزان زیادی بستگی به تبلیغات دارد. ولی سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه کسب و کار خود را به دیگران نشان دهیم؟

قدم اول

باید سطح فروش خود را بشناسید و تشخیص دهید که می‌خواهید کار خود را به چه کسانی نشان دهید. اگر فورا به تبلیغات بپردازید، نه تنها مخاطبان خود را آگاه نکرده‌اید بلکه هزینه هنگفتی را به دلیل تبلیغ اشتباه از دست داده‌اید. برای بهتر متوجه شدن این مورد، کسب‌ و کارها را به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌کنیم که اکثر کسب و کارهای امروزی در دو دسته اول قرار دارند و برای دیده شدن آن‌ها نیازی به هزینه‌های گزاف نیست.

قدم دوم

شناخت مشتریان است. مشتریان شما می‌توانند به چهار گروه کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان تقسیم شوند. هر یک از این گروه‌ها به تبلیغات مناسب سن خود نیاز دارند. برای مثال تبلیغاتی که مخاطب آن‌ها کودکان هستند باید شاد و رنگی باشد تا نظر کودکان را جلب نماید. در حالی که برای بزرگسالان باید از مزایای کالاها صحبت کرد و این اطمینان را به آن‌ها داد که کالای خریداری شده برای آن‌ها مناسب است.

قدم سوم

پرداخت هزینه برای تبلیغات است. برای به دست آوردن هر چیزی باید هزینه‌هایی پرداخت کنید. به دست آوردن مشتری نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر به فکر دیده شدن کسب و کار خود بدون پرداخت هزینه هستید باید بگوییم این کار غیرممکن است. تا زمانی که از روش‌های درست و موثر برای تبلیغ استفاده نکنید انتظار شکوفا شدن کار خود را نداشته باشید.

برای انتخاب بهترین روش برای تبلیغات، همه گزینه‌های مورد نظرتان را روی کاغذ بنویسید و هزینه و میزان نتیجه دادن هر یک را مشخص کنید. با این کار راحت‌تر می‌توانید روش تبلیغ مناسب خود را پیدا کنید. روش‌هایی مانند استفاده از فضای مجازی کم‌هزینه‌تر از دیگر روش‌ها هستند. اگر از سایت‌ها، پیج‌ها و کانال‌های درست استفاده کنید قطعا کسب و کار شما دیده خواهد شد. روش دیگر، استفاده از تخفیفات می‌باشد، برخی رسانه‌ها یا روزنامه‌ها برای انجام تبلیغ، تخفیفاتی را در نظر می‌گیرند. با استفاده از این روش‌ تبلیغات، مشمول هزینه کمتری خواهید شد.

قدم چهارم

باید مزیتی که نسبت به دیگر رقبای خود دارید را به مخاطبان نشان دهید. این مزیت می‌تواند قیمت مناسب محصولات شما و یا کیفیت بالاتر آن‌ها باشد. برای این کار بهتر است مخاطبان خود را بشناسید و بدانید قیمت مناسب کالا مشتری را بیشتر به وجد می‌آورد و یا کیفیت بالای آن. مهم‌ترین نکته‌ای که در این مورد باید توجه کنید صداقت و مشتری مداری است؛ چرا که با این کار قطعا مشتریان شما بیشتر خواهند شد.

قدم پنجم

کمک‌ گرفتن از شرکت‌های تبلیغات است. این شرکت‌ها بیشتر از هر کسی در مورد مخاطبان و نظر آن‌ها اطلاعات دارند. بهتر است همه جنبه‌های کار خود را با آنان در میان بگذارید تا بتوانند بهترین تبلیغ را برای شما انجام دهند. پس از انتشار تبلیغ، از مخاطبان خود نظرسنجی کنید و از آن‌ها بخواهید ایرادات تبلیغ را برای شما بازگو کنند. این کار به پیشرفت شما در تبلیغ بعدی کمک شایانی خواهد کرد.

استفاده از فضای مجازی برای تبلیغات

استفاده از فضای مجازی یا تبلیغ دیجیتالی یکی از بهترین روش‌های تبلیغاتی است. از شرکت‌های بزرگ گرفته تا کسب و کارهای کوچک، همگی برای تبلیغ برند و محصولات خود از شبکه‌­های مجازی کمک می‌گیرند.در این رابطه مقاله تاثیر شبکه های اجتماعی را نیز مطالعه کنید.

امروزه خرید اینترنتی در بین مردم رواج یافته است؛ چرا که این نوع خرید راحت‌تر است و فقط با یک کلیک جنس مورد نظر را می‌توان درب منزل تحویل گرفت. علاوه بر این کاربر می‌تواند اجناس مختلف را با هم مقایسه کند و بهترین قیمت و کیفیت را انتخاب نماید. پس تبلیغات در فضای مجازی می‌تواند گزینه مناسبی برای رشد کسب و کار به شمار رود.
برنامه‌هایی مثل تلگرام، اینستاگرام، یوتیوب و… جزو پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند. کاربران این برنامه‌ها در سال‌های اخیر به راه‌اندازی کسب و کارهای مختلف پرداخته‌اند که با موفقیت زیادی‌ همراه بوده است.

یکی از مزایای تبلیغات در این شبکه‌ها، ارزان بودن آن‌ها است. این روش نسبت به دیگر روش‌ها هزینه کمتری به همراه دارد و مخاطبان شما را افزایش می‌دهد. همین کم هزینه بودن باعث شده است که اکثر کسب و کارها به سمت این شبکه‌ها کشیده شوند؛ در نتیجه فضای رقابتی شدیدی ایجاد شده است.

برای دیده شدن در این برنامه‌ها باید سعی کنید رقبای خود را کنار بزنید و ما مشتری مداری را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر شما فروشنده‌ای مشتری مدار باشید و مشتریان از شما راضی باشند به سمت دیگر فروشنده‌ها کشیده نخواهند شد.  کسب و کار شما را به اطرافیان خود معرفی می‌کنند و بنابراین مشتری مداری یک راه میانبر برای تبلیغات محسوب می‌شود.

تبلیغات و مشتری مداری

مزایای استفاده از فضای مجازی برای تبلیغ

امروزه استفاده از فضای مجازی برای فروش محصولات، جدیدترین و کاربردی‌ترین روش است. استفاده از این روش مزایای بی‌شماری دارد که در این بخش به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

  • با راه اندازی کسب و کار در فضای مجازی شما با همه افراد کشور می‌توانید در ارتباط باشید.
  • تبلیغ در شبکه اجتماعی، نگاه دیگران را بیشتر به شما معطوف می‌کند. تبلیغات تلویزیونی معمولا جذابیتی برای مردم ندارند؛ چرا که در بین برنامه موردعلاقه آن‌ها پخش می‌شود، در نتیجه به آن توجهی نمی‌کنند. اما تبلیغ در فضای مجازی کاملا توجه مردم را جلب می‌کند و مردم به سمت این تبلیغ‌ها کشیده می‌شوند.
  • در این شبکه‌ها مخاطبان می‌توانند به راحتی با فروشنده در ارتباط باشند و همه سوالات خود را بپرسند.
  • تبلیغات در شبکه‌های مجازی به دلیل استفاده از فیلم، عکس و موسیقی جذابیت بیشتری برای مردم دارد.
  • گسترش شبکه‌های مجازی روز به روز در حال افزایش است و کاربران بیشتری به آن ملحق می‌شوند. در نتیجه کسب و کار در آن نیز با پیشرفت روبرو خواهد شد.

سخن پایانی

بسیاری از کسب و کارهای نوپا به دنبال تبلیغ و جذب مشتری هستند، اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنند این است که مشتری مداری یک راه میانبر برای تبلیغات محسوب می‌شود. اگر شما فروشنده‌ای صادق و مشتری مدار باشید قطعا به مشتریان شما افزوده می‌شود، اما اگر به درستی جواب مشتریان را ندهید و یا اجناس بی‌کیفیت در اختیار آنان قرار دهید، آن‌ها به سمت رقبای شما که افراد صادق‌تری هستند کشیده می‌شوند.
امروزه بهترین راه برای دیده شدن کسب و کار، استفاده از فضای مجازی و برنامه‌های پرطرفداری مانند تلگرام، اینستاگرام و یوتیوب است. شما می‌توانید با تبلیغ در این برنامه‌ها کسب و کار خود را شکوفا کنید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

برای بهبود مطالب منتشر شده، دیدگاهتان را برای ما بنویسید.

پسندیدم

نپسندیدم

دیدگاهم را ارسال میکنم

آنچه خواهید خواند

کدام دسته بندی مورد علاقه شماست؟

0 دیدگاه on تبلیغات و چند روش کاربردی آن

دیدگاهتان را بنویسید