برند ها چگونه موفق می‌شوند؟

به اشتراک بگذارید.

برند موفق

برند موفق برندی است که بتواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند و رضایت آن‌ها را به همراه داشته باشد. برای چنین موفقیتی باید مراحلی را بگذرانید و نکاتی را رعایت کنید. در این مقاله به طور مفصل مراحل ساختن برند موفق را توضیح می‌دهیم.

مراحل ساختن برند موفق


برای ساختن یک برند موفق و کامل باید مراحلی را پشت سر بگذارید که در این بخش به برخی از آنان اشاره می‌کنیم. برای مطالعه بیشتر مقاله محبوب‌ترین برندهای ایران و محبوب ترین برندهای دنیا را بخوانید.

مرحله اول

در اولین قدم باید مخاطبان خود را بشناسید و از سلیقه آن‌ها باخبر باشید. برند شما هر چقدر هم که معروف باشد باز هم نمی‌تواند توجه همه افراد را جلب کند. بنابراین باید یک دایره ارتباطی برای برند تنظیم خود کنید که افراد علاقه‌مند به آن، در این دایره قرار بگیرند. حال باید شخصیت و علایق این افراد را بشناسید و متناسب با آن‌ها فعالیت برند را ادامه دهید. در بین علاقه‌مندان شما، ممکن است افراد با سنین مختلفی وجود داشته باشند، یک برند موفق به گونه‌ای عمل می‌کند که نیاز همه این افراد را برآورده کند.

                      مخاطب هدف را بشناسید.

مرحله دوم

در دومین قدم باید اهداف اصلی برند را تشخیص دهید و محدوده فعالیتی برای آن در نظر بگیرید. ممکن است یک برند در محدوده صنعت به فعالیت بپردازد. در حالی که برند دیگر در حوزه پوشاک فعالیت کند. محدوده فعالیت برند شما هر چه که هست باید آن را بشناسید و به دیگران معرفی کنید.

                              محدوده مشخصی را برای برند خود در نظر بگیرید.

مرحله سوم

قدم سوم برای ساختن برند موفق، انتخاب یک اسم مناسب و شایسته برای آن است. این مرحله شخصیت برند را می‌سازد و از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در اکثر مواقع نام برند نشان‌گر فعالیت شما است. بر اساس فعالیت خود از نام‌های لطیف و ملایم و یا نام‌های قوی و قدرتمند استفاده کنید. بهتر است از کلمات مخفف برای نام برند استفاده نکنید و از کلمات معنی‌دار شناخته شده کمک بگیرید. برای ثبت اسم یک برند موفق قوانینی وجود دارد که باید در چهارچوب این قوانین به انتخاب نام بپردازید. مثلا نمی‌توانید نام یک برند دیگر را روی برند خود بگذارید. برای این مرحله با دیگران مشورت کنید و بهترین و سزاوارترین اسم را برای برند خود انتخاب کنید.

مرحله چهارم

قدم چهارم، طراحی نشان و لوگو است، لوگو نشانگر شخصیت و هدف برند شما است. پس در طراحی آن دقت کنید؛ چرا که تصویر آن در ذهن مخاطبان ماندگار می‌شود. طراحی لوگو را با سخت‌گیری انجام دهید. لوگو در حافظه تصویری مخاطبان ماندگار می‌شود. بنابراین هر چقدر لوگو برای کاربران جذاب‌تر باشد، بیشتر در ذهنشان ماندگار می‌شود. لوگو یک برند موفق فقط مجموعه‌ای از تصاویر و رنگ‌ها نیست، بلکه نشان‌دهنده محدوده فعالیت و هدف برند است.

 مرحله پنجم

شاید برایتان تعجب‌آور باشد، اما هر برند لحن منحصر به فردی دارد؛ بنابراین لحنی مناسب با مخاطبانتان برای برند انتخاب کنید. برای انجام این کار برندتان را یک انسان فرض کنید و بررسی کنید که چگونه با مخاطبان رفتار می‌کند. اگر مخاطبان شما کودکان هستند قطعا باید از لحن‌های کودکانه کمک بگیرید و یا اگر دختران و زنان را مورد هدف قرار داده‌اید، لحن برند باید لطیف و نرم باشد.

مرحله ششم

برای داشتن یک برند موفق، یک شعار برای خود در نظر بگیرید. این شعار فعالیت و اهداف برند را به دیگران منتقل می‌کند. بهتر است در این مرحله یکی از ویژگی‌های مثبت برند را برجسته کنید. اگر برند لباس دارید می‌توانید کیفیت بالا و یا قیمت پایین محصولات خود را به یک شعار تبدیل کنید و از رقبای خود پیشی بگیرید. انتخاب شعار در ساختن برند موفق تاثیرگذار است. نکته مهم در این بخش این است که شعار شما باید برای محصولاتتان صدق کند. اگر شعار شما مربوط به کیفیت محصولات است اما مشتریان از کیفیت محصولات شما راضی نباشند این شعار عملا بی‌فایده است. پس برای انتخاب شعار باید صادق باشید. شعارها معمولا از چند کلمه تشکیل می‌شوند و کوتاه هستند تا در ذهن مخاطب بمانند. شعارهای بلند هر چقدر هم دقیق و درست باشند تاثیر چندانی روی مخاطب نمی‌گذارند و در ذهن او ماندگار نمی‌شوند.

مرحله هفتم

در این مرحله از ساختن برند موفق، اگر برند شما رقیبی دارد باید آن را تحت نظر بگیرید. اما این موضوع به این معنا نیست که کارهای آن را تکرار کنید، بلکه باید سعی کنید از او یک قدم جلوتر باشید و کارهای خلاقانه‌تری انجام دهید.

مرحله هشتم

در قدم بعدی بهتر است از نقطه قوت خود نسبت به شرکت رقیب استفاده کنید. در مرحله قبل گفته شد که رقیب را تحت نظر بگیرید، این موضوع در این بخش هم به کمکتان می‌آید. وقتی عملکرد رقبا را آنالیز کردید متوجه نقطه قوت خود نسبت به آن‌ها می‌شوید. برای داشتن برند موفق باید این نقطه قوت را به مخاطبان نشان دهید تا شما را انتخاب کنند.

مرحله نهم

در مرحله بعد باید یک شخصیت ثابت برای برندتان انتخاب کنید. اگر شخصیت برند شما مدام تغییر کند همانند افراد دمدمی مزاج، مشتریان و طرفداران شما از دورتان پراکنده می‌شوند. این تغییر و عدم ثبات باعث بی‌اعتمادی به شما و برندتان می‌شود. پس در انتخاب شخصیت برند دقت کنید تا مجبور به تغییر آن نباشید.

مرحله دهم

در قدم آخر از مراحل ساختن برند موفق باید توجه داشته باشید که محصولاتی که برای فروش می‌گذارید، اطلاعاتی که در اختیار مخاطبان قرار می‌دهید، وسایل و دیوارهای شرکت و… باید نشانگر برند شما باشند. به این صورت که لوگوی برند باید در همه این بخش‌ها به کار رود.

ویژگی های یک برند موفق


موفقیت برندها به آسانی امکان پذیر نمی‌باشد. برندهای مختلف زمانی به موفقیت دست می‌یابند که ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

1.اطلاعات کافی از مخاطبان

بهترین برندها از مخاطبان خود اطلاعات کامل و جامعی دارند و علایق و روش‌های برقراری ارتباط با آن‌ها را می‌دانند. این موضوع بسیار مهم و حیاتی است چرا که به بازاریابی شما جهت می‌دهد و باعث می‌شود با افراد بیشتری در ارتباط و تعامل باشید.

2.منحصر به فرد بودن

اگر می‌خواهید یک برند موفق داشته باشید و نام آن در همه جا شنیده شود باید سعی کنید آن را منحصر به فرد کنید. برای مثال شرکت اپل که جزو معروف‌ترین شرکت‌ها در جهان است با ساختن محصولات جدید و زیبا به این موفقیت دست یافته است. اگر می‌خواهید برندتان به موفقیت برسد باید دست به کارهای خلاقانه و جدید بزنید. مثلا برای فروش محصولاتتان هدیه در نظر بگیرید و یا قابلیت مرجوع کردن کالا را برای آنان قرار دهید. همان طور که دیدید ساختن یک برند موفق نیازی به فرمول‌های سخت و پیچیده ندارد و فقط باید نقاط قوت خود را پررنگ کنید.

3.داشتن علاقه و اشتیاق

برای شروع کار یک برند باید حتما با اشتیاق و علاقه کار کنید، در غیر این صورت با گذشت زمان و سخت شدن شرایط، همان اندک علاقه خود را هم از دست می‌دهید. اگر زندگی افراد موفقی مانند استیو جابز را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که در راه ساختن برند موفق خود سختی‌های زیادی کشیده‌اند اما هیچ کدام از این سختی‌ها آن‌ها را از کار خود منصرف نکرده‌اند. وقتی با اشتیاق شروع به کار کنید حتی اگر زمان زیادی به طول انجامد اما بالاخره موفق خواهید شد.

4.تلاش و رقابت

برای اینکه برند شما به همه مردم نشان داده شود، باید همه اعضای تیم نهایت تلاش خود را به کار برند و با دیگر برندها رقابت کنند. هیچ کاری بدون تلاش و رقابت به دست نمی‌آید.

5.داشتن ثبات

وقتی شما محصولی تهیه می‌کنید و از کیفیت آن راضی هستید، انتظار دارید برای دفعات بعد نیز همان محصول را با همان کیفیت دریافت کنید. اگر غیر از این باشد اعتماد شما نسبت به آن برند از بین می‌رود و به سراغ دیگر برندها می‌روید. هیچ کس دوست ندارد محصولاتی تهیه کند که روز به روز کیفیت آن‌ها تغییر می‌کند، پس خریداران به سمت شرکت‌های باثبات‌تر کشیده می‌شوند. اگر می‌خواهید همچین اتفاقی برای برند شما نیفتد در همه محصولات خود استانداردها را رعایت کنید.

6.دسترسی آسان مخاطبان

از دیگر نکات مهم در رابطه با داشتن برند موفق، دسترسی آسان مخاطبان به شما است. مطمئنا شرکت‌های بزرگ بودجه بیشتری برای این کار در نظر می‌گیرند و تیم پشتیبانی قوی‌تری دارند. حتی برای تبلیغ محصولات خود از روش‌های مختلفی مانند تلویزیون، مجلات معتبر، بنر و ..‌‌. که هزینه زیادی دارند استفاده می‌کنند. اما امروزه با گسترش اینترنت و شبکه‌های مجازی، برندهای کوچک و نوپا نیز می‌توانند صدای خود را به گوش دیگران برسانند. به کمک این شبکه‌ها می‌توانید با مخاطبان خود در ارتباط باشید و برند خود را به آنان معرفی کنید.

سخن پایانی


همه برندها می‌توانند معروف و موفق شوند و این کار بستگی به تلاش اعضای گروه دارد. برندهایی که امروزه موفق و معروف هستند از ابتدا موفق به دنیا نیامده‌اند، بلکه با تلاش و کوشش به این مرحله رسیده‌اند. اگر می‌خواهید برند موفقی داشته باشید، نکات گفته شده را رعایت کنید و برای دیده شدن برندتان تمام توان خود را به کار ببرید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

برای بهبود مطالب منتشر شده، دیدگاهتان را برای ما بنویسید.

پسندیدم

نپسندیدم

دیدگاهم را ارسال میکنم

آنچه خواهید خواند

کدام دسته بندی مورد علاقه شماست؟

0 دیدگاه on برند ها چگونه موفق می‌شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید